Masaż to jedna z najstarszych znanych człowiekowi metod terapeutycznych. Jego historia sięga tysięcy lat wstecz i obejmuje praktyki rozwijane równolegle w różnych cywilizacjach. Wiele technik i założeń przetrwało do dziś. Zostały one zaktualizowane, ale wciąż oparte są na tych samych, fundamentalnych zasadach. W tym artykule przyjrzymy się ewolucji masażu – od starożytności po współczesność.
Starożytne cywilizacje
Masaż wywodzi się ze starożytnego Egiptu. Już ok. 3000 lat przed naszą erą Egipcjanie wykorzystywali masaż, kąpiele aromatyczne oraz zabiegi pielęgnacyjne. Reliefy z grobowców z okresu 2500-2330 p.n.e., które ukazują masaż stóp i rąk stanowią jeden z najstarszych dowodów tej praktyki.
W Egipcie masaż towarzyszył rytuałom religijnym i zdrowotnym. Kapłanki stosowały różnorodne oleje oraz maści, m.in. kadzidło, mirrę czy oliwę z oliwek. Papirus Ebersa (ok. 1600 p.n.e.) zawiera wzmianki o masażu w kontekście terapii i pielęgnacji.
Starożytna Grecja i Rzym
W kulturach starożytnej Grecji i Rzymu masaż był integralnym elementem życia sportowców. Greccy oraz rzymscy zawodnicy natłuszczali ciała oliwą przed zawodami. Było to ważnym etapem przygotowania sportowego.
Techniki, które były wówczas stosowane, miały na celu poprawę krążenia oraz przemiany materii. Przekładało się to na lepszą wydolność i regenerację. Masaż był w starożytnej Grecji i Rzymie stosowany również w celach leczniczych.
Masaż w średniowieczu
W średniowieczu zabieg ten znacznie utracił swoje znaczenie. Głównie z powodu panującej ascezy oraz umartwiania się ludzi. Jednakże nacieranie ciała i głaskanie były nadal uznawane za metody terapeutyczne. W ten sposób rozwinęła się medycyna manualna. W XVI wieku lekarz Ambroży Paré opisał masaż jako metodę pracy z ciałem, która przynosi ulgę w cierpieniu i wywołuje zmiany na skórze. Jego prace oraz obserwacje przyczyniły się do wzrostu zainteresowania tego typu zabiegami.
Epoka renesansu
W epoce renesansu masaż zyskał rangę metody terapeutycznej opartej na wiedzy anatomicznej – precyzyjnej, udokumentowanej i usystematyzowanej. To właśnie wtedy, dzięki sekcjom zwłok i rosnącej fascynacji ciałem ludzkim anatomowie zaczęli dokładnie opisywać struktury mięśniowe i powięziowe. Pozwoliło to lepiej zrozumieć, jak działa dotyk, ucisk oraz mobilizacja tkanek miękkich.
Masaż w XIX wieku
W XIX wieku ogromny wkład w rozwój masażu miał Per Henrik Ling. To twórca tzw. masażu szwedzkiego, który po raz pierwszy nadał technice strukturę, logikę i powtarzalność. W 1813 roku jego metoda została oficjalnie wprowadzona do programu nauczania w jednej ze szkół wyższych w Sztokholmie. Rekomendowany przez nas salon Masaż WABI ma w ofercie między innymi masaż szwedzki.
Masaż współcześnie — XX i XXI wiek
XX i XXI wiek to okres intensywnej profesjonalizacji masażu, który przeszedł prawdziwą transformację. Pojawiły się wyspecjalizowane nurty, takie jak masaż sportowy – dziś absolutna podstawa przygotowania motorycznego zawodników.
W praktyce to nie tylko relaksacja, ale konkretne cele: zwiększenie wydolności, redukcja bólu, profilaktyka kontuzji i przyspieszenie regeneracji. Masaż sportowy i wiele innych profesjonalnych i terapeutycznych masaży oferuje w Poznaniu salon masażu Masaż WABI.
Artykuł sponsorowany